عرضه‌های اولیه در بورس، با «تدان» شفاف‌تر می‌شوند

عرضه‌های اولیه در بورس، با «تدان» شفاف‌تر می‌شوند
به گفته رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار، سامانه‌ای با نام «تدان» برای رفع ابهام سهامداران، در مورد عرضه‌های اولیه، راه‌اندازی شده است.

وحید روشن قلب، در مورد کارایی و مزایای سامانه «تدان» در زمان عرضه اولیه سهام شرکت‌ها، گفت: یکی از دغدغه‌هایی که سهامداران و فعالان بازار در زمان عرضه‌های اولیه شرکت‌ها داشتند این بود که ابهامات پیش آمده در خصوص اطلاعات یا نحوه قیمت‌گذاری سهام شرکت، قبل از عرضه اولیه در بورس یا فرابورس ممکن بود برای فعالان بازار به طور کامل رفع نشده باشد در حالی که در صورت پاسخ شرکت به ابهامات فوق، این موارد نیز برای سهامداران رفع می‌شود.

او افزود: رفع این ابهامات نیازمند آن بود که سازوکارهایی طراحی شود تا پاسخ‌های قانع کننده از سمت شرکت عرضه‌کننده سهام در بورس یا فرابورس به منظور ارتقاء شفافیت بیشتر داده شود، تا سهامداران بتواند با دید کامل‌تری نسبت به قبل برای خرید سهام شرکتی که قرار است در بازار عرضه شود تصمیم‌گیری کنند.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به این سؤال که اگر ناشری از پاسخ‌گویی امتناع کند آیا سهام شرکت در بازار بورس یا فرابورس عرضه خواهد شد یا خیر؟ گفت: لازمه موثر بودن این طرح آن است که وقتی شرکتی تصمیم به عرضه سهام خود در بازارهای سهامی اعم از بورس یا فرابورس می‌گیرد، باید در سامانه «تدان» به ابهامات پاسخ دهند و اگر شرکتی از پاسخ دادن به سؤالات بپرهیزد، تا زمانی که امر مذکور را انجام ندهد جلوی عرضه اولیه گرفته آن توسط بورس یا فرابورس گرفته می‌شود و صدور مجوز دوباره عرضه اولیه آن شرکت منوط به ارائه مستندات و مدارک مورد نظر در سامانه تدان خواهد بود.

روشن قلب افزود: فعالانی که مجوز لازم برای ثبت سؤالات در سامانه تدان را دارند، بعد از انتشار اطلاعیه برای برگزاری کنفرانس اطلاع‌رسانی عرضه اولیه تا سه روز فرصت دارند تا سؤال خود را در این سامانه تدان منتشر کنند، همچنین ناشران نیز مکلف هستند پس از اتمام فرصت فوق در یک بازه زمانی دو روزه، به تمام سؤالات پاسخ دهند.

رئیس اداره نظارت بر ناشران گروه مالی و خدماتی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قسمت عمده ابهاماتی که برای فعالان بازار به وجود می‌آید، در طول فرایند پذیرش شرکت توسط هیئت پذیرش بورس بررسی و رفع می‌شود به همین خاطر عدم اطلاع سهامداران از فرایند فوق نیز در بعضی موارد منجر به افزایش ابهامات شده که پاسخ‌گویی شرکت منجر به کاهش این گونه موارد خواهد شد.

روشن قلب گفت: امید آن می‌رود که ساز و کار پیاده‌سازی شده برای رفع ابهامات در قبل از عرضه اولیه سهام، به مرور سبب افزایش شفافیت و رفع ابهامات فعالان بازار و افزایش پاسخ‌گویی شرکتها در عرضه‌های اولیه شود.

 

منبع: تجارت‌نیوز

دیدگاه‌ها

در حال ثبت دیدگاه...

مخاطب گرامی توجه فرمایید: نظرات حاوی الفاظ نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد.

علیرضا محمدیان 1400/03/28
شفاف سازی و رفع شبهات و ابهامات در همه زمینه‌ها مخصوصا بازارهای مالی یکی از ارکان رشد و ارتقاء و پیشرفت است امید که با اینگونه برنامه‌ها موانع پیشرفت در بازارهای مالی برداشته شود...

پربیننده‌ترین‌ها

آخرین مطالب

درخواست فوری صنعت بزرگ بورس: تعطیلی فعالیت فولاد بازنگری شود

زمان مجمع ۱۹ شرکت و یک بانک + افزایش سرمایه ۱۰۰ و ۲۵۵ درصدی

هفتمین عرضه اولیه سال قطعی شد / نقدینگی مورد نیاز + معرفی «سپید»

امروز آخرین مهلت معامله ۷ سهم قبل از مجمع و افزایش سرمایه ۷۳۹ و ۱۰۰ درصدی

سهامداران کدام نمادهای بورس منتظر سود نقدی باشند؟

شنیده ها و شایعات بورسی؛ حذف ارز 4200 تومانی از گروه غذایی و دارویی

معاملات مشکوک یک پتروشیمی، چهار سیمانی ، دو سهم زراعتی + ۸ نماد

سپرده بانکی و سهام، از مالیات بر عایدی سرمایه معاف می‌شود

آغاز پذیره نویسی همای از دیروز / صندوق همای چیست؟

مدیرعامل صندوق تثبیت بازارسرمایه کناره گیری کرد/ گزارش منابع مالی با نمره عالی!

۵ سیگنال مهم کدال برای بورس امروز ۲۰ تیر / کدام نمادها افزایش سرمایه دادند؟

تحلیل بازار امروز 19 تیر 1400 بهمراه پیش بینی بازار فردا

۸ سهمی که امروز مشمول رفع گره هستند + توقف ۵ نماد و تعلیق یک سهم

5 سیگنال مهم کدال برای بورس امروز ۱۹ تیر / سود سهام «شپنا» کی واریز می‌شود؟

اظهارات جدید روحانی درباره سرمایه‌گذاری در بورس

«دپارس» تا مردادماه فرصت افزایش سرمایه دارد

سهامداران پتروشیمی نوری بخوانند / سود نقدی «نوری» چطور پرداخت می‌شود؟

نتیجه دومین مجمع سالانه «غزر» بعد از ورود به بورس + زمان تقسیم سود

تاسیس شرکت های مشاوره سرمایه گذاری در فضای مجازی آسان شد / چند نکته

خبری برای سهامداران «وتجارت» / مجمع عمومی بانک تجارت کی برگزار می‌شود؟